رسوب زدایی مبدل حرارتی با واترجت صنعتی

رسوب زدایی مبدل حرارتی با واترجت صنعتی
2404

سیستم های خنک کننده که بر پایه آب کار می کنند، معمولا با مشکل مشابهی مواجه هستند که ناشی از وجود املاح در آب(سختی آب) است. زمانی که آب با سختی بالا به سطوحی که با آب اختلاف دمایی دارد برخورد می کند، بر روی سطوح پتانسیل رسوب گذاری پیش می آید و در نتیجه رسوب گذاری شروع می شود. این رسوبات با گذشت زمان ضخیم تر شده و سنگ شدگی در آن ها شکل می گیرد. با ضخیم تر شدن لایه های رسوبی، بازدهی کلی مبدل پایین می آید. علت این امر پایین بودن ضریب هدایت گرمایی لایه های رسوبی نسبت به فلز  می باشد.

راه های رسوب زدایی مبدل حرارتی

از آن جا که این مشکل، مشکل کهنه ای است، در طول سالیان سال، روش های گوناگونی برای دفع این گونه رسوبات به کار گرفته شده است. روش های مانند سابیدن، اسیدشویی، التراسونیک، استفاده از واترجت فشار قوی و سند بلاست چند نمونه از این روش ها می باشد. تعیین روش رسوب زدایی و لایه برداری رسوبات از روی سطوح به چند عامل مهندسی ارزش، ملاحظات ایمنی و بهداشتی و شرایط کار بستگی دارد. ممکن است برای یک مورد چندین راه کار وجود داشته باشد یا در مواردی راه حل پیش رو فقط یک روش منحصر به فرد یا تلفیقی از روش ها با هم باشد.

شرح روش پاک سازی رسوبات مبدل حرارتی

تصاویر بالا نمونه ای از مبدل های مربوط به خنک کردن اسید تولید شده در کارخانه می باشد، که اختلاف دمای اسید در نقطه ورودی به مبدل با آب خنک کاری بین 50 تا 70 درجه سانتی گراد است و در نقطه خروج، اسید تا 50 درجه سانتی گراد خنک می شود. در این گونه مبدل ها، همیشه حجم رسوب گذاری در ابتدای مبدل با انتهای آن اختلاف دارد که ناشی از تفاوت اختلاف دما در طول مسیر می باشد. زیرا اسید پس از ورود به مبدل کم کم خنک می شود و اختلاف دما کاسته می شود.

روش به کار گرفته شده در این پروژه رسوب زدایی مبدل حرارتی  استفاده از واترجت فشارقوی می باشد. از آنجایی که واترجت های صنعتی بازه وسیعی از لحاظ فشار آب و نیز دبی آب دارند، بسته به نوع دستگاه و هزینه ای که کارفرما آمادگی پرداخت آن را دارد، سطح مبدل بین 90% تا 100% از رسوبات پاک سازی می شوند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.