شستشو نما با واترجت فشار قوی و بازسازی نما

شستشو نما با واترجت فشار قوی و بازسازی نما
1004

بازسازی نما در ساختمان ها، یکی از خاص ترین و حساس ترین بخش های کار ساختمان می باشد که نیازمند شرایط و تمهیدات زیر است:

1- تمهیدات ایمنی در نما ساختمان

نمای ساختمان و هر المانی که به نمای ساختمان الحاق می شود، می بایست به صورت صد در صد به نما مستحکم گردد، و در شرایط عادی و حتی غیر عادی مانند زلزله و طوفان نیز خودنگهدار و قابل اعتماد باشد.

2-شرایط جوی

نمای ساختمان و هر المانی که به نمای ساختمان متصل شده و در معرض دید است و اصطلاحا اکسپوز (Expose) می باشد، باید تاب تحمل در برابر شرایط جوی مانند باد ، بارش های جوی، کیفیت هوای منطقه از نظر عوامل اسیدی و … را داشته باشد.

3-عایق گرما و سرما

مجموعه نمای ساختمان به انضمام تمام متعلقات آن که در نما دیده می شود، می بایست از نظر کنترل عبور گرما از بیرون به داخل در فصول گرم و از داخل به خارج در فصول سرد، عملکرد قابل قبولی داشته باشد و از هدر رفت انرژی در ساختمان و تحمیل هزینه ای گرمایش و سرمایش جلوگیری نماید.

4-عایق صدا

مجموعه کلی نمای ساختمان و دیوار های جانبی ساختمان، می بایست از نظر اجازه عبور صدا و صوت در بازه استاندار از خود مقاومت نشان دهد.

شرح عملیات پروژه بازسازی نما ساختمان

یکی از مصالح رایج مورد استفاده بر روی نمای ساختمان، رنگها و پوشش های رنگی ازقبیل سیمان رنگی، کنیتکس رنگ های بافت دار و رنگ های غیر بافت دار می باشد. استفاده از رنگ ها و پوشش های ضعیف و غیر استاندارد و عدم اجرای صحیح رنگ ها و پوشش ها، در دراز مدت علاوه بر آسیب های ظاهری ساختمان، هزینه بازسازی نما و نگهداری آن را چندین برابر می نماید.

تصاویر فوق مربوط به نمای تلفیقی سیمانی و اسکلت اکسپوز یک ساختمان می باشد، که چندین بار با رنگ ها و پوشش های غیر استاندار پوشش داده شده است. در این پروژه برای برگرداندن پوشش های نما به حالت استاندار می بایست تمام رنگ ها و پوشش های قبلی برداشته شوند.

در این مورد از روش وت بلاست (Wetblasting) که ترکیب آب پرفشار ( واترجت های صنعتی فشار قوی) و ساینده که می تواند سیلیس، مسباره، سرباره آهن، گارنت و گلاس بید باشد، استفاده شده است. پس از اعمال روش فوق روی سطوح سیمانی نما و نمای اسکلت فلزی اکسپوز، نما به سطح خام رسید و سپس با استفاده از رنگ و پوشش های متناسب و استاندارد نماسازی شد.

برای نما از ترکیب پرایمر اکریلیکی ، آستر ، رنگ بافت دار یا تکسچر آکریلیکی و رویه اکریلیکی مخصوص نما با قابلیت تحمل تمامی شرایط جوی و اقلیمی و برای فلزات از ترکیب آستر ضدخوردگی زینک فسفات و رویه رنگ اتومبیلی هیبریدی استفاده شده است.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.