آب بندی و عایق کاری رطوبتی

آب بندی و عایق کاری رطوبتی
2405

آب بندی و عایق کاری رطوبتی روی سطوح بتنی در بخش هایی از ساختمان ها، به ضرورتی اجتناب ناپذیر بدل شده است.اما صرف نظر از اینکه، ضرورت یا هدف ضدآبسازی در ساختمان ها چه باشد، موفقیت عملیات آب بندی نیازمند توجهات خاص به مسائلی است که نقش تعین کننده ای در آن دارند.

از پیش نیاز های این رشته داشتن شناخت کافی نسبت به بتن و رفتارهای بتن در شرایط مختلف دارد. بتن ها هر چه فشرده تر باشند منافذ آن ها بسته تر خواهد بود ولی طبق آزمایشات به عمل آمده، فشرده ترین بتن ها نیز بیش از 95% توانایی ایجاد سد در برابر نفوذ آب را ندارند.

بتن ها در هنگام قالب گیری و بتن ریزی به دلیل رفتار های هیدرولیکی آن در روی سطح بیرونی اندکی سست و فاقد دانه بندی ترکیبی می باشند، که اصطلاحا شیرآبه بتن نیز گفته می شود، که دقیقا یکی از نقاط ایجاد احتمالی خطا در طی عملیات ضدآب سازی و اعمال لایه های مقتضی می باشد. در این شرایط ، نقاط سست در عملیات ضدآب سازی می بایست زدوده شوند. شاید بپرسید چرا؟ به دو دلیل که بعد از توضیح  زیر دوباره به آن برمی گردیم.

آب بندی و عایق کاری رطوبتی یا برای جلوگیری از گریز آب در جایی است که می خواهیم آب را به هر منظوری نگهداری کنیم ، و آب به دیواره ها در جهت فرار فشار وارد می کند، در این جا گفته می شود آب دارای فشار مثبت است و به هر لایه آب بند کننده ای که بر روی دیواره ها اعمال شده فشار مثبت در جهت هل دادن لایه به بستر وارد می کند. برعکس آن زمانی است که ما فضایی داریم که نمی خواهیم آب های ناخواسته از بیرون فضا به داخل آن نفوذ کنند ولی به به پشت دیواره ها دسترسی نداریم و به ناچار از داخل ساختمان ، لایه ها و پوشش های آب بند سازی یا عایق رطوبت می بایست اعمال شود تا در برابر فشار آب های بیرونی که قصد نفوذ به داخل آب را دارند سدی ایجاد کند که در این صورت گفته می شود آب یا رطوبت فشار منفی ، پشت لایه های عایق آببند اعمال شده بر روی سطوح وجود دارد.

بیشتر بدانید  کاربردهای واترجت فشار قوی

حالا برمی گردیم به سوال و چرایی زدودن لایه های سست از روی بتن:

1-آب بندی و عایق کاری رطوبتی برای فشار مثبت

معمولا با هزینه های کمتری قابل اعمال است چرا که فشار به فشرده شدن لایه های آب بند بر روی سطوح بستر کمک می نماید و لایه و پوشش ، یا غشای عایق (آب بند) کافی است در برابر نفوذ آب مقاومت نماید و حذف شیرآبه لایه های سست بتن به درگیری کامل لایه آب بند با بستر بتن و استحکام آن منجر می شود.

2-آب بندی و عایق کاری رطوبتی برای فشار منفی

این نوع آب بندی یا عایق رطوبت پیچیدگی بیشتر و توجهات زیادتری نیاز دارد و بسته به میزان فشار منفی و پیش بینی های آینده نگرانه از مواد مختلف استفاده می گردد که یکی از رایج ترین آن ها آب بند سازهای کریستال شونده است. این آب بند ساز در یک بستر مرطوب و خیس در منافذ مویینه بتن پیشروی کرده و کریستال هایی را ایجاد می کند که باعث قفل شدن سوراخ ها و منافذ می شود و علاوه بر آن تا سالیان سال به حالت نیمه فعال می تواند باقی بماند و هر زمان هر نوع آب و رطوبت از پشت دیواره ها به این مواد برسد دوباره فعال می شوند و با پیشروی کردن تشکیل کریستال می دهند.

در مواردی که فشار منفی آب کمتر باشد از موادی استفاده میگردد که به روش چسبندگی روی سطوح ، آببندی یا عایق کاری را انجام می دهند . ولی موفقیت این روش به شدت به تمیزی سطح از هر گونه چربی و سستی ، و نیز به مضررس شدگی سطح بتن بستگی دارد .

بیشتر بدانید  نظافت و شستشوی مخازن با واترجت صنعتی

تیم پارامونت کلینینگ با در اختیار داشتن واترجت های صنعتی فشار قوی عملیات مضررس کردن بتن و زدودن لایه های سست بتن را برای فراهم نمودن زیرساخت های لازم و اصولی جهت شروع مرحله آب بندی فراهم می نماید. برای بهره مندی از خدمات واترجت صنعتی با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *